Co to jest larwoterapia i ile warte jest moje zdrowie?

Larwoterapia czyli zastosowanie larw muchy Lucilla sericata jest bezdyskusyjnie najskuteczniejszą metodą gojenia/leczenia ran otwartych będących skutkiem zakrzepicy kończyn dolnych, martwicy tkanki (np. stopa cukrzycowa czy odleżyny) oraz wszystkich innych wcale lub ciężko gojących się ran. Tak jak inne terapie nazywane naturalnymi, terapia ta nie ma żadnych skutków ubocznych, a jedyne jej efekty pozytywnie wpływają na zdrowie, o ile jest prowadzona zgodnie z postawowymi zasadami, z których główną jest stosowanie larw z hodowli zapewniających sterylność tzw. materiału biologicznego. Metoda leczenia zależy od wyniku rozmowy konsultacyjnej z terapeutą.
W krajach takich jak Kanada, USA, Wielka Brytania, Francja czy Niemcy szpitale stosują tę metodę w szerokim zakresie, jest ona oficjalnie wpisana jako produkt medyczny. Terapie te wg statystyk niemieckich zmniejszyły chirurgiczne odjęcia stóp o 47%.

Początki i rozwój terapii larwami

Larwoterapia znana jest już od tysiącleci naszej cywilizacji. Europa zainteresowała się leczeniem larwami w XVII w., a wojny napoleońskie oraz następne, włącznie z drugą wojną światową, potwierdziły skuteczność leczenia ran żołnierzy tą metodą. W latach 90-tych XX wieku nastąpił gwałtowny wzrost badań klinicznych nad larwami. Liczne antybiotyki straciły swoją moc leczniczą z uwagi na gwałtowną oporność bakterii, jak również powstanie mutacji uodparniających mikroby na ich działanie. Nadmierna konsumpcja antybiotyków również przyczyniła się do tego stanu rzeczy. Tak, jak inne terapie nazywane naturalnymi, terapia ta nie ma żadnych skutków ubocznych, poza pozytywnymi skutkami zdrowotnymi, o ile jest prowadzona zgodnie z pewnymi zasadami. Podstawową regułą jest stosowanie larw z hodowli zapewniających sterylność materiału biologicznego. Metoda leczenia zależy od wyniku rozmowy konsultacyjnej z terapeutą.

Terapia ta wykorzystuje wybrane gatunki much plujek – przede wszystkim Lucilla sericata – do oczyszczania zainfekowanych i trudno gojących się ran, jak np.:

  • odleżyny,
  • stopa cukrzycowa,
  • poparzenia,
  • owrzodzenia,
  • rany pooperacyjne,
  • rany związane z zakrzepicą kończyn dolnych.

Larwy Lucilla sericata odżywiają się jedynie martwymi tkankami, wykorzystuje się tu pewien rodzaj współżycia symbiotycznego, w którym to pacjent dostarcza pokarmu w postaci martwej tkanki, a larwa ją zjada i oczyszcza ranę.
Sposób działania jest bardzo prosty – żerujące w ranie larwy w sposób ciągły wydzielają na zewnątrz własne soki trawienne. Dodatkowo przez ruchy oraz ocieranie powodują wstępne rozpuszczenie łącznie z pozaustrojowym strawieniem martwych tkanek oraz bakterii. Następnie spijają rozpuszczoną tkankę, aby ponownie wydzielić kolejną porcję enzymów trawiennych. Dzięki temperaturze oraz obfitości pokarmu larwy bardzo szybko rosną – w ciągu 50 godzin potrafią zwiększyć swoją masę ciała nawet kilkaset razy. Liczba larw potrzebna do oczyszczenia 1 cm tkanki waha się od 10 do 25 sztuk, w zależności od wielkości oraz zanieczyszczenia rany.
Zaleca się przed podjęciem terapii larwami, w zależności od schorzenia, zastosowanie pijawek lekarskich celem pobudzenia właściwego krążenia krwi. Pijawki lekarskie spełniają tutaj bardzo istotną rolę w przygotowaniu do osiągnięcia pełnego sukcesu jak np. uratowanie stopy lub nogi przed chirurgicznym odjęciem.

Pytanie „Ile jest warte moje zdrowie?” pozostawiam Pacjentom do przemyślenia…

W krajach takich jak Kanada, USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy szpitale stosują tę metodę w szerokim zakresie, jest ona wpisana jako produkt medyczny, a wg statystyk niemieckich zmniejszyła ona chirurgiczne odjęcia stóp o 47%.

  • Konsultacje są bezpłatne po umówieniu terminu telefonicznie.
  • Liczba zabiegów i ich rodzaj w zależności od schorzenia.
  • Zabiegi są wykonywane przez dyplomowanego terapeutę.
  • Zapewniamy wizyty domowe.

Osoby zainteresowane tą metodą zapraszam do kontaktu: hirudolek.btm@gmail.com